usługi stomatologiczne

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

onlay i inlay

W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo (które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu i korony), wykorzystuje się wkłady onlay lub inlay, pod które preparuje się całą powierzchnię żującą zęba. Technikę tą stosuje się przy dużych ubytkach, najczęściej na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Podstawową zaletą tych wypełnień jest stabilność kształtu, odporność na ścieranie i duża szczelność. Ich wykonanie jest wieloetapowe i wymaga współpracy pracowni protetycznej, co czyni je stosunkowo drogimi. Wadą tych wypełnień jest konieczność usunięcia większej ilości zdrowej tkanki, niż w przypadku uzupełnienia kompozytem lub amalgamatem.

Wskazaniem do ich zastosowania jest odbudowa miejsc stycznych z zębem sąsiednim, szczególnie jeśli tkanki za głęboko zostały zniszczone przez próchnicę. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz opracowuje ząb, pobiera wycisk celem wykonania modelu, na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany wkład. Opracowany ząb zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym do następnej wizyty. Gotowe wkłady łączone są za pomocą żywic adhezyjnych z tkankami zęba. Zapewnia to szczelność bo eliminujemy efekt skurczu polimerowego, który istnieje podczas wykonywania wypełnienia metodą gabinetową.

Techniki nie stosuje się jeśli ząb jest po leczeniu endodontycznym, w takim przypadku lepiej wykonać wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę.

W gabinetach Stomatologia dr Pańczyk stosujemy poniższe rodzaje wkładów onlay i inlay:

Usługi

Dowiedz się więcej

Lekarze