wybielanie zĘbÓw martwych
Wybielanie wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania koron zębów wcześniej leczonych kanałowo. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostateczne szczelne oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Prawidłowe wypełnienie kanału (kanałów) jest istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego zakładanego do środka zęba wzdłuż kanału.
Czynniki, które mogą powodować zmianę zabarwienia korony zęba:
- materiał użyty do wypełnienia kanału korzeniowego
- uraz zęba
- zakażenie w kanale korzeniowym
- niedostateczne usunięcie resztek nerwu podczas poprzedniego leczenia kanałowego
- wypełnienie amalgamatowe
Wybielanie zębów po leczeniu kanałowym
Sukces wybielania wewnętrznego zależy od przyczyn zmiany zabarwienia korony zęba i jest indywidualny dla każdego przypadku. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do środka zęba środka wybielającego, tak by działał on od strony źródła przebarwienia. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające jest zależna od stopnia i przyczyn przebarwienia. Zakończenie wybielania wewnętrznego następuje w przypadku osiągnięcia nieznacznie jaśniejszej korony zęba wybielanego od koron zębów sąsiednich. W ciągu następnych 2 tygodni występuje niewielkie ciemnienie zęba. Po tym czasie można wykonać ostateczną odbudowę zęba. Efekt wybielania jest trwały i nie wymaga powtarzania.
Ząb w trakcie wybielania wewnętrznego nie powinien boleć. Jeśli jednak tak się stanie pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do gabinetu.
Podczas leczenia kanałowego może wystąpić resorpcja wewnętrzna – proces zapalny prowadzący do niszczenia korzenia i korony zęba przez własny organizm. Proces niszczenia może się ujawnić po kilku latach od wybielania, dlatego ząb po wybielaniu wewnętrznym powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną (zdjęcia rtg). W przypadku gdy dziąsło wokół zęba wybielanego po pewnym czasie zmieni kolor lub kształt, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem stomatologiem.