wybielanie zĘbÓw
Pacjenci gabinetów zajmujących się stomatologią estetyczną bardzo często obawiają się, że wybielanie zębów zniszczy im szkliwo. Odpowiedź na tę wątpliwość brzmi: o ile szkliwo jest w dobrym stanie, taka usługa nie może mu zaszkodzić. Warto zapytać dentystę o stan jamy ustnej i to, czy w naszym wypadku zabieg ten jest wskazany, czy jednak powinniśmy z nim zaczekać jakiś czas. W przypadku uszkodzeń szkliwa wskazane jest, by skupić się najpierw na jego odbudowie – inaczej rozjaśnienie nie utrzyma się długo.
Dla zdrowego i pięknego wyglądu zębów najważniejsze jest dbanie o nie na co dzień. Dzięki skrupulatnej higienie wszelkie nowo powstałe osady i płytka bakteryjna są od razu usuwane. Jednak przez lata spożywania kolorowych pokarmów, picia kawy, herbaty czy palenia tytoniu, zęby zaczynają ciemnieć. Regularne mycie może usunąć część przebarwień, lecz te, które spenetrowały głęboko strukturę zęba są praktycznie niemożliwe do usunięcia przy użyciu szczoteczki i pasty. Można temu zaradzić stosując wybielenie zębów.
Profesjonalne wybielanie zębów w naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie
Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w strukturę zębów. Nasze zęby na skutek starzenia się i „złego traktowania” zbierają w swoje mikropory związki organiczne z kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd. Działanie preparatami wybielającymi powoduje rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O. Czyli chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny. A kolor zębów staje się biały.
W ogromnej przewadze przypadków zęby można wybielać. Najlepszymi kandydatami do wybielania zębów są pacjenci z naturalnie ciemnymi zębami, z przebarwieniami od kawy, herbaty i papierosów lub zmianami pochodzenia genetycznego. Jednak żadna z metod wybielania nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Zdarzają się przypadki bardzo silnych przebarwień opornych na działania środków wybielających np. rozległe przebarwienia poantybiotykowe. Nie są to jednak sytuacje bez wyjścia. Rozwiązaniem problemu są wtedy licówki ceramiczne lub korony protetyczne zapewniające doskonały efekt estetyczny.
Metody wybielania zębów
Wybielanie można wykonać za pomocą wybielającej nakładki na zęby, wykonywanej dla pacjenta, który w domu aplikuje na zęby specjalny żel na noc.
Inną możliwością jest wybielanie w gabinecie przez lekarza dentystę, która stwarza możliwość kontroli koloru i aplikację materiału wybielającego o mocniejszym i bardziej efektywnym działaniu.
Trzecim rodzajem wybielania jest wybielanie zębów martwych, związane z wcześniejszym przeprowadzeniem leczenia kanałowego i stosowaniu przez lekarza wkładki dozębowej z materiałem wybielającym.
Przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest:
- oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego;
- wypełnienie ubytków próchnicowych materiałem prowizorycznym;
- wymiana wypełnień nieszczelnych (materiał prowizoryczny);
- prawidłowy stan tkanek przyzębia.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
- kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie przeprowadzono badań wpływu zabiegu związanego z wybielaniem na rozwijający się organizm;
- dzieci poniżej 14 roku życia,
- osoby z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice
- osoby u których stwierdzono mocno popękane szkliwo, choroby przyzębia
- osoby noszące stały aparat ortodontyczny oraz w okresie 4-6 tygodni po jego zdjęciu.
Efekty uboczne wybielania zębów
- U osób z zębami wrażliwymi na bodźce w parę godzin po wybieleniu może wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku godzinach. Zwykle są to dolegliwości niewymagające interwencji lekarskiej. W razie większych dolegliwości można użyć preparatów znoszących nadwrażliwość pozabiegową, np. UltraEZ czy Tooth Mousse.
- Podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a oparzone dziąsła goją się w ciągu 1-2 dni.
- Preparaty wybielające nie działają na wypełnienia kompozytowe oraz korony porcelanowe. Dlatego wymiana nieestetycznych wypełnień przed rozpoczęciem wybielania nie zawsze ma sens. W niektórych przypadkach wymiana wypełnienia jest dokonywana przed wybielaniem. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i decyzję o kolejności zabiegów podejmuje lekarz. Najodpowiedniejszym momentem na dopasowanie wypełnień do nowego koloru zębów jest okres ok. 2 tygodni po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się nowego koloru.
Wskazówki po zabiegu wybielania zębów
Wybielanie zębów powoduje ich odwodnienie. Ponowne ich nawodnienie następuje w ciągu kilku lub nawet kilkunastu dni. Razem z wodą do struktury zęba mogą przechodzić substancje barwiące z pożywienia. Dlatego nie zaleca się spożywania pokarmów przez kilka godzin po zabiegu, a w ciągu 2 tygodni stosowanie tzw. białej diety. W szczególności ograniczenie kawy, herbaty, czerwonego wina i innych kolorowych płynów. Za to zalecane jest używanie pasty Tooth Mousse zarówno przed i po zabiegu wybielania. Pasta ta może wzmocnić efekt wybielania, zmniejszy nadwrażliwość zębów i poprawi gospodarkę wapniową w zębie. Najważniejsze, aby przez pierwsze dni pić dużo wody mineralnej. Po wybieleniu zalecane jest przeprowadzenie fluoryzacji.