wypeŁnienia kompozytowe
Co to jest wypełnienie kompozytowe?
Leczenie próchnicy polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku próchnicowego. Po opracowaniu chorych, próchniczych tkanek zęba pozostaje nam ubytek. Musimy go wypełnić, aby szczelnie zaopatrzyć zdrowe tkanki zęba, oddzielić je od środowiska zewnętrznego i zamknąć możliwe drogi dostępu bakteriom. To zaopatrzenie powinno być trwałe, estetyczne, oraz przywracać jego pierwotny kształt. Przy leczeniu próchnicy prostej stosuje się wypełnienia materiałami kompozytowymi lub protetycznymi typu onlay i inlay.
Rodzaje materiałów kompozytowych:
Materiały kompozytowe stosuje się w przypadku małych ubytków. W zależności od położenia, rodzaju i rozległości ubytku, a także wieku pacjenta, najczęściej stosuje się:
Kompozyty – dzięki możliwości doboru idealnego koloru są najczęściej stosowane, szczególnie w zębach przednich. Ich szczelność, ze względu na kurczliwość podczas polimeryzacji (szczególnie w dużych ubytkach), wynosi do kilku lat. Niektóre kompozyty dzięki zawartości fluoru mają właściwości profilaktyczne i są szczególnie polecane w zębach mlecznych.
Amalgamaty– są to materiały w kolorze srebrnym o dużej trwałości. Są szczególnie polecane w niedużych ubytkach zębów bocznych i u osób z obniżoną higieną jamy ustnej. Obecnie produkowane amalgamaty nie są szkodliwe