mosty
Mosty porcelanowe i pełnoceramiczne Warszawa
Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów, wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Zęby własne, które przeznaczono pod most protetyczny, nazywane są zębami filarowymi. Zęby filarowe okoronowuje się (wykonuje się na nich korony protetyczne), a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych. Stąd nazwa most protetyczny. Takie rozwiązanie jest skuteczne nawet do 3 brakujących zębów obok siebie.
W gabinetach Stomatologia dr Pańczyk wykonujemy następujące typy mostów protetycznych:
- mosty porcelanowe (korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze stali)
- mosty pełnoceramiczne
Mosty porcelanowe
Mosty porcelanowe są zbudowane z dwóch warstw: zewnętrznej, estetycznej oraz wewnętrznej konstrukcyjnej. Właściwości materiału konstrukcyjnego wpływają na efekt estetyczny oraz trwałość całej pracy.
Materiały konstrukcyjne stosowane przy mostach porcelanowych są następujące:
Metal – Jest najtańszym, podstawowym materiałem. Wymaga wywiadu zdrowotnego, ponieważ pacjent może być uczulony na niektóre składniki stopów metalu. Ze względu na kolor, może negatywnie wpływać na estetykę dziąsła wokół korony.
Złoto – Jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Jest bakteriostatyczne, co sprawia, że jest nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Złoto jest materiałem, który pozwala uzyskać większą dokładność wykonania, a tym samym szczelność przylegania do zęba. Wymienione zalety złota mają znaczący wpływ na dłuższą trwałość pracy i zdrowie przyzębia – dziąsła wokół zęba.
Cyrkon – Jest najnowocześniejszym materiałem, w pełni bezpiecznym, niepowodującym żadnych uczuleń. Jego największą zaletą jest biała, przepuszczająca światło konstrukcja, co sprawia, że napalona na nią porcelana odbija światło jak we własnych zębach.
Przebieg leczenia protetycznego:
Pierwsza wizyta: Na pierwszej wizycie wykonywane jest doszlifowywanie zębów. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. W przypadku, kiedy uszkodzenie naturalnej korony zęba jest na tyle duże, że most protetyczny nie będzie mógł się utrzymać, będzie konieczne wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.
Następnie stomatolog pobiera wycisk i odsyła go do laboratorium protetycznego. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność do momentu zacementowania gotowego mostu.
Druga wizyta: Podczas tej wizyty lekarz przymierza wstępnie ukształtowany most i ocenia jego szczelność oraz dopasowanie w zgryzie.
Z kolei pacjent ocenia komfort użytkowania oraz estetykę (kształt i kolor zębów). Na tej wizycie most jest cementowany tymczasowo, tak aby pacjent miał czas oswoić się z nowym uzupełnieniem protetycznym i zgłosić ewentualne uwagi.
Trzecia wizyta: Jeżeli pacjent nie zgłasza żadnych zastrzeżeń po upływie określonego czasu (kilka tygodni), most cementuje się na stałe.
Most po zacementowaniu na stałe
Zalety mostów protetycznych
Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych i w stosunku do protez ruchomych mają wiele zalet:
- mosty protetyczne przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania
- mosty protetyczne są zamocowane na stałe, co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania
- mosty protetyczne są uzupełnieniami estetycznymi – prawidłowo wykonany most nie wyróżnia się od naturalnych zębów
Mosty wykonuje się, kiedy zęby filarowe występują w odpowiedniej ilości i jakości oraz właściwym położeniu. Z tego względu mosty protetyczne wykonuje się tylko dla odbudowy braków międzyzębowych, bo tylko wtedy są obustronnie dostępne zęby filarowe. W przypadku braków skrzydłowych zębów trzonowych; mosty protetyczne nie mogą być stosowane. W takiej sytuacji trzeba zastosować protezy ruchome lub implanty.
WADY MOSTÓW PROTETYCZNYCH
Do wad mostów protetycznych należy konieczność oszlifowania i okoronowania zębów filarowych. Wadę tę niwelują okoliczności, w których zęby filarowe i tak były przeznaczone do okoronowania ze względu na inne wskazania. Wtedy niejako przy okazji wykorzystuje się zaplanowane korony protetyczne do odbudowy brakującego zęba lub zębów w postaci mostu protetycznego.
Kolejna wada mostów protetycznych jest wspólna dla wszystkich uzupełnień protetycznych z wyjątkiem implantów. Jest to zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu. Wady tej pozbawione są jedynie implanty, które są wprowadzone bezpośrednio w kość. Dzięki temu implanty przenoszą siły żucia bezpośrednio na kość; stymulując ją w naturalny sposób i zabezpieczając przed jej zanikiem.