co to są wkłady koronowo-korzeniowe?
Nie każdy uszkodzony ząb od razu kwalifikuje się do całkowitego usunięcia. Dzisiejsza stomatologia estetyczna zna wiele metod odtworzenia chorego zęba za pomocą uzupełnień z różnych materiałów. Jedną z takich metod jest wszczepianie wkładów koronowo-korzeniowych, które nie tylko poprawiają wygląd zębów, ale ułatwiają ich dalsze leczenie i pozwalają na zachowanie zdrowia.
Kiedy stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe?
Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia protetyczne, które zakłada się na zębach leczonych kanałowo. Można je umieszczać w momencie, kiedy korzeń jest zdrowy, wkład wprowadza się wówczas do kanału i na nim montuje się koronę protetyczną. Wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w także przypadkach, kiedy korona zęba jest znacznie lub całkowicie zniszczona lub posiada wiele wypełnień, które utrudniają założenie korony protetycznej.
Budowa wkładów koronowo-korzeniowych
Jak można się domyślić po nazwie, wkład składa się z części koronowej oraz korzeniowej. Pierwsza z nich stanowi miejsce do osadzenia korony protetycznej lub odtworzenia uszkodzonej korony zęba. Część korzeniowa przypomina kształtem ćwiek lub śrubę, którą wprowadza się w kanale korzeniowym zęba – może on być filarem zarówno dla koron protetycznych, jak i całego mostu protetycznego. Rozwiązanie to można zastosować tylko wtedy, gdy korzeń zęba jest zdrowy i dobrze osadzony w zębodole.
Materiały, z których wykonuje się wkłady
Pacjentom, którzy dokonują uzupełnień protetycznych zależy przede wszystkim na estetycznym wyglądzie zębów. Dlatego oferuje się im zazwyczaj wkłady z włókna szklanego lub tlenku cyrkonu. Pierwszy z nich charakteryzuje się elastycznością, nie ulega korozji i można łatwo go usunąć w razie konieczności dalszego leczenia zębów. Tlenek cyrkonu jest bardziej trwały i twardy, trudny do zdjęcia, przez co często trzeba usunąć korzeń zęba. Pod względem wyglądu jest zbliżony do naturalnych zębów, nie koroduje, oraz dobrze integruje się z tkanką zębów.