usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

co to jest impregnacja zębiny?

Lapisowanie zębów, czyli inaczej impregnacja zębiny, to jedna z metod  leczenia próchnicy zębów mlecznych. Wykonuje się wtedy, gdy z różnych powodów niemożliwe jest tradycyjne leczenie zęba. Metoda polega na pokryciu powierzchni chorego zęba specjalnym preparatem antybakteryjnym, a następnie warstwą strącalnika, co powoduje zatrzymanie procesu próchnicowego. Jak przebiega impregnacja zębiny? Jakie ma zalety, a jakie skutki uboczne?

Na czym polega impregnacja zębiny?

Lapisowanie może zostać wykonane już w bardzo wczesnym wieku. Wskazaniem do zabiegu są rozległe płaskie ubytki próchnicowe, w których nie ma możliwości założenia wypełnienia oraz brak współpracy ze strony niecierpliwego dziecka. Warto wówczas nakłonić dziecko do bezbolesnej impregnacji zębiny. Zabieg polega na wysyceniu próchnicowo zmienionych tkanek zęba dwoma związkami chemicznymi – najczęściej są to związki azotanu srebra lub chlorku cynku. Zastosowane związki chemiczne działają bakteriobójczo oraz wzmacniają rozmiękłe tkanki zęba. Zabieg najlepiej wykonać w gabinecie zatrudniającym profesjonalnego stomatologa dziecięcego. Impregnacja zębiny rozpoczyna się od oczyszczenia mechanicznego zęba z nalotów. Następnie należy osuszyć ząb oraz odizolować błonę śluzową od kontaktu z roztworem impregnującym. Jako  pierwszy w powierzchnię zmiany próchnicowej wciera się pierwszy z roztworów, a tuż po nim drugi – strącalnik. Po zabiegu przez godzinę nie należy nic jeść i pić. Cały cykl składa się z trzech wizyt, w odstępach tygodniowych – całość działań należy powtórzyć jeszcze po trzech miesiącach i po pół roku.

Wady i zalet lapisowania

Lapisowanie, inaczej impregnacja, jest techniką leczenia próchnicy zębów mlecznych. Zabieg jest szybki i bezbolesny, dlatego łatwo namówić na niego nawet najbardziej opornych, małych pacjentów. Zastosowanie związków chemicznych prowadzi do zahamowania procesu próchnicowego – pozwala to na uratowanie chorych zębów. Należy jednak pamiętać, że impregnacja zębiny nie zastąpi zabiegu leczenia zębów. Lapisowane zęby muszą zostać wypełnione, jak tylko będzie to możliwe. Z tego powodu trzeba znaleźć zaufanego dentystę, któremu dziecko pozwoli naprawić mleczne zęby. Dzięki temu będą one mogły jak najdłużej utrzymywać przestrzeń dla zębów stałych. Wadą impregnacji jest fakt, że stosowany środek impregnujący powoduje przebarwienie zębów na ciemny kolor. Istnieje możliwość zastosowania preparatów, które nie mają działania przebarwiającego zęby – cechuje je jednak mniejsza skuteczność w hamowaniu próchnicy. Ponadto lapisowanie tylko spowalnia proces rozwoju próchnicy, zabieg nie zwalnia z leczenia i wypełnienia ubytków próchnicowych.

Usługi

Dowiedz się więcej