chirurgiczne usuwanie zębów – przebieg zabiegu
Większość z nas bardzo dba o swoje zęby. Myjemy je kilka razy dziennie, stosujemy specjalne produkty i środki stomatologiczne, chodzimy na regularne wizyty do dentysty. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy to wszystko nie wystarcza i trzeba usunąć ząb. Nie zawsze możliwe jest tradycyjne usunięcie zęba. Czasem trzeba zastosować chirurgiczną metodę jego usunięcia. Jak przebiega taki zabieg?
Przygotowanie do zabiegu
Od razu na początku zaznaczmy, że decyzję o usunięciu, czyli ekstrakcji zęba każdy lekarz stomatolog powinien traktować jako ostateczność. Tym bardziej chirurg stomatolog, zanim podejmie decyzję o chirurgicznym usunięciu zęba, musi przeprowadzić szczegółowe badanie. Chodzi przede wszystkim o wykonanie lub zlecenie zdjęcia RTG. Takie badanie pozwoli lekarzowi upewnić się, że nie ma możliwości wyleczenia zęba i jedynym wyjściem jest jego usunięcie. Inną ważną sprawą jest to, że stomatolog będzie wiedział, w którym miejscu naciąć dziąsło. To bardzo istotne, bo czasem interwencja chirurgiczna stomatologa jest potrzebna także w momencie, gdy w zębodole pozostały kawałki zębów. Do tego wszystkiego takie prześwietlenie da lekarzowi wiedzę, między innymi o ilości korzeni, ułożeniu zęba czy ewentualnych anomaliach anatomicznych. Pozwoli także dokładnie zaplanować zabieg, uniknąć powikłań i wybrać skuteczny rodzaj znieczulenia. Gdy lekarz stomatolog będzie już miał wszystkie te informacje, umówi nas na konkretną wizytę.
Znieczulenie miejscowe albo ogólne
Leczenie chirurgiczne zębów wywołuje u pacjentów strach przed samym zabiegiem, bólem i ewentualnymi powikłaniami. Dlatego też przed każdym takim zabiegiem dentysta chirurg tłumaczy dokładnie cały plan leczenia, poszczególne etapy i możliwe następstwa, a także proponuje albo wręcz zaleca odpowiedni rodzaj znieczulenia. Jeżeli zdecydujemy się na znieczulenie miejscowe, nie musimy szczególnie przygotowywać się do takiego zabiegu. Zupełnie inaczej wygląda przygotowanie do znieczulenia ogólnego. Przed takim znieczuleniem należy wykonać, chociażby niezbędne badania, które zleci lekarz. Warto także pamiętać, że po zabiegu nie będziemy mogli przez pewien czas jeść, warto zatem tego samego dnia spożyć pożywny posiłek, jednak oczywiście nie przed samym zabiegiem. W dniu chirurgicznego usuwania zęba, a także kilka dni po nim, nie można również wykonywać żadnych wysiłkowych zajęć.
Chirurgiczne usuwanie zębów – przebieg zabiegu
Kiedy po podaniu znieczulenie zacznie już działać, chirurg stomatolog przystępuje do chirurgicznego usunięcia zęba. Najpierw musi naciąć dziąsło, aby odsłonić zęba i oddzielić go od otaczających go kości i tkanek. Dokonuje tego przy użyciu specjalistycznego narzędzia zwanego piezosurgerem, które służy do bezkrwawego cięcia tkanek miękkich. Rana po zabiegu wykonanym takim narzędziem znacznie szybciej się goi. Następnym etapem jest usunięcie zęba z zębodołu przy pomocy odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Czasem lekarz na tym etapie robi kontrolne zdjęcia RTG, aby upewnić się, że ząb został usunięty w całości. Na sam koniec rana jest oczyszczana i zakłada się szwy. Widać zatem, że zabieg ten przebiega z zapewnieniem największego możliwego komfortu pacjentowi. Oczywiście chirurgiczne usunięcie zęba – jak już wspominaliśmy – stosowane jest w wyjątkowych sytuacjach, kiedy niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnej metody. Jest to bardzo precyzyjny zabieg, który wymaga dużego doświadczenia od lekarza stomatologa. Niemniej jednak dla samego pacjenta jest on bezbolesny i mało uciążliwy.