Wkład koronowo-korzeniowy

Wkłady koronowo-korzeniowe są to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku dużego zniszczenia własnych tkanek zęba. Cementowane są one na stałe w korzeniu zęba – służą jako filar pod późniejszą odbudowę części koronowej. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach przeleczonych endodontycznie, czyli martwych, zabieg jest bezbolesny i nie ma potrzeby wykonania znieczulenia.

Rozróżniamy 2 rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:

  • wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne tzw. „lane” – wykonywane ze stopu metali w laboratorium techniki dentystycznej. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony i może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu.
  • wkłady koronowo-korzeniowe standardowe – wykonane najczęściej z włókien szklanych lub węglowych modelowane w ustach przez lekarza

Przebieg leczenia:

Pierwsza wizyta: lekarz stomatolog po przeleczeniu kanałowym zęba wybiera optymalny rodzaj wkładu dla danego przypadku medycznego. W przypadku wkładu z włókien szklanych nawierca korzeń zęba i następnie cementuje wkład koronowo-korzeniowy. Po uformowaniu filaru zęba pobierany jest wycisk pod przyszłą koronę protetyczną. W przypadku wyboru wkładu koronowo-korzeniowego lanego lekarz nawierca korzeń i pobiera wyciski.

Druga wizyta: w przypadku wkładu z włókna szklanego na tej wizycie jest już gotowa korona protetyczna i po jej zacementowaniu leczenie jest zakończone. Natomiast kiedy  stosowany jest wkład lany lekarz przymierza wykonany przez technika wkład i dopiero po jego zacementowaniu pobiera wycisk pod koronę protetyczną, którą cementuje na następnej wizycie

Profilaktyka
Profilaktyka
Dowiedz się więcej
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Dowiedz się więcej
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
Dowiedz się więcej
Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca
Dowiedz się więcej
Implantologia
Implantologia
Dowiedz się więcej