Rodzaje koron

Korony protetyczne to powszechnie wykorzystywane materiały dentystyczne, których zadaniem jest odbudowa naturalnego zęba, w przypadku, gdy nie jest możliwe założenie plomby. Koronę zakłada się na stałe, najczęściej, kiedy korona zęba jest w dużym stopniu zniszczona poprzez rozwój próchnicy, kiedy nastąpi złamania zęba po leczeniu kanałowym lub też pod wpływem innego urazu. Prawidłowo założona i odpowiednio dobrana korona nie tylko przywróci utracone funkcje zęba, lecz także w znaczący sposób poprawi estetykę naszego uzębienia.

Z jakimi rodzajami koron spotkamy się w dentystycznym gabinecie, dowiesz się z naszego wpisu.

Korony metalowe

Korony metalowe są trwałe i, w porównaniu do pozostałych rodzajów, atrakcyjne cenowo. Ze względu jednak na ich nienaturalny wygląd oraz wywoływanie przez nie u niektórych pacjentów reakcji alergicznych, stosuje się je coraz rzadziej.

Korony cyrkonowe

Dość rzadko stosuje się także korony cyrkonowe. Chociaż wytrzymałe i zapewniające dobrą izolację temperaturową, posiadają ograniczoną przezierność. Ich twardość natomiast w dużej mierze wpływa na ścieranie się przeciwległych zębów.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe to jedne z chętniej wybieranych koron przez klientów. Wyglądają niezwykle naturalnie i estetycznie, jednocześnie nie przyczyniając się do ciemnienia przyległych tkanek. Decydując się na korony porcelanowe, pamiętajmy, aby unikać wyjątkowo twardych produktów spożywczych.

Korony porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu

Korony porcelanowe na podbudowie z metalu łączą zalety koron porcelanowych i metalowych. Są także niezwykle elastyczne, przez co zęby są mniej narażone na pękanie.

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu są z kolei najbardziej polecane przez dentystów, gdyż wyglądają bardzo naturalnie, są trwałe i wytrzymałe, a także bardzo dobrze przylegają do dziąsła.

Bez względu na wybrany rodzaj korony, pamiętajmy, aby nie narażać jej na uszkodzenia i dbać o higienę ustną. W celu założenia korony natomiast udajmy się do renomowanego, sprawdzonego gabinetu dentystycznego.

Wróć do bloga