rodzaje i zastosowanie protez
Jeśli w naszej żuchwie brakuje części uzębienia lub jeśli, na skutek na przykład wypadku lub podeszłego wieku, jesteśmy jego całkowicie pozbawieni, to znak, że najwyższy czas zatroszczyć się o wykonanie protezy zębowej. To, jaką zaproponuje nam protetyk, zależeć będzie przede wszystkim od ilości zębów własnych, a także od predyspozycji. Poniżej prezentujemy przegląd podstawowych rodzajów protez.
Protezy ruchome częściowe szkieletowe
Protezy ruchome częściowe szkieletowe opierają się na własnych zębach i dzięki temu nie osiadają. Są komfortowe w użytkowaniu, bowiem przenoszenie sił żucia zbliżone jest do żucia fizjologicznego. Minimalizują ryzyko chorób przyzębia, a także są stabilne i łatwe w utrzymaniu w czystości.
Protezy częściowe nakładowe
Protezy zębowe częściowe nakładowe oparte są z kolei na korzeniach własnych zębów, zaopatrzonych w zaczepy. Stosuje się je w przypadku resztkowego uzębienia lub gdy korzenie zębów są zbyt słabe lub nieliczne.
Protezy całkowite
Kolejnym rodzajem protez będą protezy całkowite przeznaczone dla pacjentów, całkowicie pozbawionych uzębienia. Do ich umocowania potrzebny będzie krem mocujący do protez zębowych, nie pozwalający na przedostanie się drobinek jedzenia pod protezę.
Protezy całkowite stabilizowane na implantach
Protezy całkowite stabilizowane na implantach to dość skomplikowany rodzaj protez; aby je zainstalować trzeba wszczepić co najmniej dwa sztuczne zęby. W przypadku protezy ruchomej będą to aż cztery. Specjalne łączniki połączą protezę z implantami.
Chociaż ich wykonanie jest dość skomplikowane, są z jednymi najczęściej polecanych przez stomatologów. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że pacjent może jeść nawet najbardziej twarde pokarmy. Ponadto zapobiegają zanikaniu kości, poprzez dostarczanie im wyraźnych i silnych bodźców podczas żucia.
Pamiętajmy, aby o naszą protezę odpowiednio dbać. Do czyszczenia używajmy specjalnych antybakteryjnych past oraz płuczmy ją pod strumieniem ciepłej wody. Na noc należy chowajmy ją w szczelnym, suchym pudełeczku.