rodzaje aparatów ortodontycznych
Leczenie ortodontyczne to leczenie przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Powinniśmy udać się z naszą pociechą do specjalisty w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych, niemijającego nawyku ssania palca lub smoczka, wad wymowy, cofniętej lub wysuniętej bródki czy nierównych zębów.
U dorosłych leczenie takie poprawi wygląd i samopoczucie, ułatwi oczyszczanie zębów, poprawi jakości żucia, a tym samym pracę przewodu pokarmowego oraz opóźni proces starzenia twarzy. U dzieci najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne ruchome, u dorosłych stałe. Sprawdź z nami czym charakteryzują się te dwa rodzaje aparatów ortodontycznych.
Aparaty ruchome
Aparaty ruchome zakłada się zanim pojawią się zęby stałe, czyli około 8 roku życia i nosi się do około 13 roku życia.
Zakłada się je na noc lub nosi kilka razy w ciągu dnia. Składają się z płytki akrylowej oraz elementów drucianych. Występują w dwóch formach:
- na zęby dolne
- na zęby górne
Stosuje się je u młodszych dzieci również ze względu na łatwość utrzymywania higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego.
Aparaty stałe
Aparaty stałe przeznaczone są dla osób dorosłych oraz młodzieży po 13stym roku życia. Przeznaczone są zatem dla pacjentów, którzy pozbyli się już wszystkich zębów mlecznych i posiadają zęby stałe.
Aparaty stałe różnią się budową od ruchomych. Zbudowane są bowiem z pierścieni, zakładanych na zęby trzonowe oraz z zameczków, montowanych na zębach. Po założeniu aparatu ortodonta koryguje ich ustawienie. Następnie pomiędzy pierścieniami i zamkami montuje się specjalny drut, wywierający nacisk o określonej sile.
Przed założeniem aparatu ortodontycznego specjalista dokonuje dokładnego pomiaru całego uzębienia i wykonuje wycisk w masie plastycznej.
Pamiętajmy, aby w przypadku aparatów stałych szczególnie dokładnie czyścić przestrzenie między jego elementami, najlepiej szczoteczką ortodontyczną. Szukajmy ortodontów sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią i polecanych przez zadowolonych pacjentów.