usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

pielęgnacja zębów a aparat ortodontyczny

Leczenie wad zgryzu podejmujemy się często z przyczyn natury estetycznej. Jednak noszenie aparatu ortodontycznego, ma nie tylko zagwarantować piękny uśmiech, ale przede wszystkim uchronić przed przykrymi następstwami wad zgryzu. Jeśli chcemy, by leczenie ortodontyczne zakończyło się powodzeniem, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić higienie jamy ustnej.

 

Jakie akcesoria pomagają dbać o zęby, gdy nosimy aparat dentystyczny?

Higiena zębów po założeniu aparatu ortodontycznego wymaga wypracowania nowych sposobów czyszczenia jamy ustnej. Aby je można było wprowadzić, należy zaopatrzyć się w przedmioty przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Chociaż w dalszym ciągu należy korzystać z tradycyjnej szczoteczki do zębów, to oprócz niej konieczne będzie nabycie szczoteczki o odpowiednio ukształtowanym włosiu. Taka szczoteczka w części środkowej posiada krótsze włosie, a przy jej pomocy oczyszcza się wszystkie powierzchnie zębów, ale też elementy aparatu. Inną szczoteczkę o kształcie wyciora trzeba nabyć do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Zęby można również szczotkować szczoteczkami elektrycznymi lub sonicznymi, do których zakładamy odpowiednie końcówki. Nie musimy natomiast zaopatrywać się w specjalną pastę do zębów, choć odradza się stosowanie produktów wybielających. Istotne jest wypracowanie nawyku czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Osobom noszącym aparaty ortodontyczne poleca się specjalne nici z jedną końcówką sztywniejszą, którą można wsunąć pod łuk aparatu, by nicią dotrzeć do przestrzeni pomiędzy zębami. Ważna tak, jak we wszystkich zabiegach higienicznych jest dokładność i systematyczność, warto oczyszczać zęby i aparat po każdym posiłku. Ponadto można zaopatrzyć się w specjalny irygator, dzięki któremu wypłuczemy spomiędzy zębów i wszelkich zakamarków pomiędzy zębami a aparatem ukryte przed szczoteczką resztki pokarmów.

 

Dlaczego należy przestrzegać terminów wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym?

Utrzymanie czystości w jamie ustnej podczas leczenia ortodontycznego nastręcza wiele kłopotów, wymaga czasu i cierpliwości. Musimy wypracować nawyki prawidłowego czyszczenia zębów już od momentu założenia aparatu ortodontycznego. Lekarz prowadzący leczenie poinstruuje nas, jakie stosować metody szczotkowania zębów. Oprócz codziennych zabiegów higienicznych nie wolno zaniedbać okresowych wizyt kontrolnych w gabinecie lekarza ortodonty. Służą one ocenie postępów w korygowaniu wady oraz wyregulowaniu aparatu. Warto pamiętać, że stanowią też okazję do dokładnego oczyszczenia zębów, zwłaszcza pomiędzy wymianami łuków aparatu. Korekta wady zgryzu to proces długotrwały, dlatego trzeba z pełną świadomością w tym czasie pielęgnować zęby, gdyż niedostateczna higiena może doprowadzić do stanów zapalnych, które wydłużą ten czas, ale też niepotrzebnie go utrudnią.

Usługi

Dowiedz się więcej