nieświeży oddech — jak z nim walczyć?
Nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwy, ale dość częsty problem. Wbrew pozorom nie wynika wyłącznie ze złej higieny jamy ustnej, gdyż mogą przyczyniać się do niego również choroby zębów, przyzębia, zatok, a nawet układu pokarmowego.
Główne przyczyny nieświeżego oddechu
Przyczyn nieświeżego oddechu jest bardzo wiele. W większości przypadków mają one związek z procesami zachodzącymi w jamie ustnej, gdzie dochodzi do bakteryjnego rozkładu aminokwasów. Nadmierny rozwój bakterii może skutkować nieprzyjemną wonią. Problem może potęgować nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a zwłaszcza brak czyszczenia języka i przestrzeni między zębami oraz kamień nazębny.
Kolejną przyczyną są problemy dentystyczne, w tym przede wszystkim nieleczona próchnica, wadliwe protezy i mosty, nieszczelne korony, ropnie, zapalenie przyzębia itp. Tego rodzaju przyczyny jesteśmy w stanie wyeliminować, regularnie odwiedzając gabinet stomatologiczny.
Do nieświeżego zapachu z ust mogą też prowadzić choroby, takie jak angina, alergiczny nieżyt nosa, zapalenia zatok, a także kłopoty schorzenia przewodu pokarmowego: refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, grzybica przewodu pokarmowego itp.
Do innych przyczyn zaliczamy m.in. niedobór śliny (np. w przebiegu chorób Sjögrena), zaburzenia równowagi hormonalnej (np. podczas menopauzy), stres (powoduje suchość w ustach, co może przyczyniać się do nieświeżego oddechu), niektóre leki, które powodują wysuszenie gardła i ust.
Jak skutecznie poradzić sobie z nieświeżym oddechem?
Czytając wcześniejszą część naszego artykułu, można było się przekonać, że przyczyn nieświeżego oddechu z ust jest wiele i nie wszystkie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego szukając rozwiązania problemu, warto rozpocząć od kwestii podstawowych, jak prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. Jeśli najprostsze rozwiązanie nie pomogą, warto poszukać innych rozwiązań. Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej.
- Dbaj o higienę jamy ustnej. Jak już zostało wspomniane, większość przyczyn nieświeżego oddechu wiąże się bezpośrednio z jamą ustną, więc od niej należy rozpocząć rozwiązywanie tego problemu. Zęby należy myć regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Trzeba przy tym dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe z zastosowaniem nici dentystycznej. Konieczne jest także oczyszczanie języka, najlepiej z zastosowaniem specjalnej szczoteczki do języka. Po umyciu zębów można przepłukać usta płynem do płukania jamy ustnej.
- Regularnie odwiedzaj stomatologa. Gabinet stomatologiczny należy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku w celach kontrolnych. Konieczne jest wyleczenie wszelkich ewentualnych zmian próchniczych czy chorób dziąseł. Z kolei standardowe zabiegi higienizacyjne, mające na celu m.in. usunięcie kamienia nazębnego, pozwolą przeciwdziałać nawracaniu problemów z nieświeżym oddechem.
- Regularnie pij wodę. Problem z nieświeżym oddechem może wynikać z suchości w ustach, dlatego pij jak najczęściej wodę mineralną (niegazowaną). W ten sposób regularnie będziesz nawilżać błony śluzowe, wypłukując przy tym bakterie z jamy ustnej.
- Sięgnij po zioła. Ziołowe napary z rumianku, szałwii lub mięty przyczyniają się do zwalczania drobnoustrojów w jamie ustnej, sprzyjają regeneracji błon śluzowych, dlatego mogą przyczyniać się do zwalczania nieświeżego oddechu. Można je pić lub stosować jako naturalne płukanki do ust.
- Skonsultuj się z laryngologiem lub/i gastrologiem. Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, a stomatolog wykluczył istnienie chorób, które mogłyby przyczyniać się do nieświeżego oddechu, powinieneś poszukać rozwiązania problemu u innych specjalistów. W pierwszej kolejności warto zaplanować wizytę u laryngologa, który dokona diagnozy pod kątem schorzeń takich jak przewlekłe zapalenie zatok czy niedrożność nosa. Warto też skorzystać z porady gastrologa, który zajmie się rozpoznaniem schorzeń przewodu pokarmowego, np. uchyłków przełyku czy refluksu żołądkowo-przełykowego.