na czym polega lapisowanie zębów?
O zęby mleczne należy dbać w takim samym stopniu jak o uzębienie stałe.
Od zdrowia potocznie nazywanych mleczaków zależy stan kości żuchwy i całej szczęki.
Ponadto, lapisowanie chroni przed utratą zęba na skutek próchnicy, a co za tym idzie, zapobiega wadom zgryzu.
Jakie są wskazania do lapisowania zębów?
Wskazaniem do lapisowania zębów jest zaawansowana próchnica.
Jeśli ząb został zaatakowany przez chorobę w tak dużym stopniu, że zachodzi wysokie ryzyko nieutrzymania się w nim plomby, należy u dziecka przeprowadzić lapisowanie, czyli zaimpregnować ząb azotanem srebra.
Azotan zabija bakterie, powstrzymując postęp próchnicy.
Jak przebiega lapisowanie zębów mlecznych?
Oferowane w naszej klinice stomatologicznej lapisowanie zębów przebiega dwuetapowo.
Najpierw dentysta dokładnie oczyści ząb wodą utlenioną z osadów i resztek pokarmu. Wypłucze go, osuszy i zabezpieczy przed działaniem śliny, a następnie zdezynfekuje specjalnym płynem.
Drugi etap zabiegu to lapisowanie właściwe, czyli nasączanie zęba roztworem azotanu srebra przez około 2-3 minuty.
Zabieg kończy się posmarowaniem zęba kwasem porogalusowym, dzięki któremu azotan srebra stworzy na zębie białczan srebra, odporny na próchnicę.
Jak często trzeba lapisować zęby?
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, lapisowanie należy powtarzać co trzy tygodnie lub trzy razy w ciągu jednej wizyty. Jest to zabieg krótki, bezpieczny i bezbolesny.
Najlepszym sposobem na uniknięcie ubytków w jamie ustnej jest przyzwyczajanie dziecka do dbania o higienę od najmłodszych lat. Warto przypominać mu o regularnym oraz dokładnym szczotkowaniu zębów po każdym posiłku.
Jeśli jednak próchnica już się rozwinie, aby przeciwdziałać jej skutkom i nie dopuścić do przedwczesnego wypadnięcia zaatakowanych przez nią zębów, należy zapisać swoją pociechę na zabieg lapisowania. Charakterystyczny ciemny nalot, który pojawi się na leczonym zębie nie jest niczym groźnym, w przeciwieństwie do skutków, które wywołuje nieleczona próchnica.