na czym polega impregnacja zębiny zębów mlecznych?
Leczenie próchnicy w uzębieniu mlecznym? Tak, to możliwe dzięki specjalnej technice, zwanej lapisowaniem, czyli inaczej impregnacją. Wbrew obiegowej opinii, zęby mleczne zaatakowane próchnicą należy leczyć, podobnie jak zęby stałe. Na czym polega ich impregnowanie, dowiesz się z naszego wpisu.
Przebieg zabiegu
Lapisowanie zębiny zębów mlecznych będzie zatem polegało na wysyceniu zmienionych tkanek zęba odpowiednimi związkami chemicznymi, zwalczającymi próchnicę. Są to:
- dwa związki azotanu srebra
- dwa związki chlorku cynku.
Oba te związki są z jednej strony bakteriobójcze, a z drugiej powodują mineralizację, wzmacniając tym samym rozmiękłe tkanki zęba.
Wskazania
Wskazaniem do zabiegu impregnacji zębiny zębów mlecznych będą przede wszystkim rozległe, płaskie ubytki próchnicowe. W ubytkach tego typu nie ma bowiem możliwości założenia wypełnienia w postaci plomby. Tego typu ubytki to ubytki występujące w „próchnicy butelkowej”, przypadłości charakterystycznej dla dzieci. Są szczególnie niebezpieczne ze względu na swój gwałtowny przebieg powodujący w bardzo krótkim czasie powoduje zniszczenie koron zębów.
Kolejnym wskazaniem do lapisowania będzie sytuacja, w której nasze dziecko jest nieskore do współpracy z dentystą. Impregnowanie zębiny jest bowiem bezbolesnym, szybkim zabiegiem, hamującym postęp procesu próchnicowego.
Co po zabiegu?
Warto zdać sobie sprawę, że lapisowanie, czyli impregnacja zębiny, nie leczy zębów ani nie przywróci utraconych tkanek, dlatego tak ważnym jest po zabiegu utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz zmiana niewłaściwych nawyków żywieniowych.
Zabieg zmniejsza dynamikę procesu próchnicowego, jednak to od nas i od tego, czy nauczymy dziecko dbania o zęby od najmłodszych lat zależeć będzie, jak długo utrzymają się jego efekty.
Pamiętajmy także, że lapisowanie pomaga zachować zęby mleczne, dzięki czemu przestrzeń dla zębów stałych długo się utrzymuje.