leczenie zębów u dzieci
Zęby są bardzo ważne dla naszego ogólnego stanu zdrowia, a właściwa opieka stomatologiczna powinna rozpocząć się już od najmłodszych lat. Nigdy nie jest za późno, aby Twoje dziecko zaczęło nabierać dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, ale najlepiej jest zacząć je jak najwcześniej. Zatem, jak wygląda leczenie zębów u dzieci?
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Ważne jest, aby od najmłodszych lat odwiedzać stomatologa dziecięcego i odpowiednio zadbać o zęby dziecka. W wyniku badania jamy ustnej dentysta może zauważyć zęby, które powinny być profesjonalnie leczone.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna mieć miejsce między 6 a 12 miesiącem życia, kiedy u dziecka pojawiają już się pierwsze ząbki mleczne. Nazywana jest ona wizytą adaptacyjną. Jest to również odpowiedni czas, aby zapoznać dziecko z gabinetem dentystycznym, jak i samym dentystą. Systematyczne wizyty u dentysty dziecięcego i odpowiednie podejście specjalisty do małych pacjentów sprawiają, że dzieci nie boją się możliwych do wykonania zabiegów. Z biegiem czasu wizyta u dentysty jest też dobrym działaniem wychowawczym, ponieważ Twoje dziecko uczy się, że regularne wizyty kontrolne mogą być przyjemne i bezbolesne. Niewłaściwym byłoby przyprowadzenia dziecka do gabinetu dentystycznego dopiero w momencie bólu zęba.
Rodzic powinien zabierać swojego malca na wizytę kontrolną do dentysty dziecięcego, najlepiej co 3-6 miesięcy.
Wizyta adaptacyjna — na czym polega?
Tak jak było wspomniane wcześniej, wizyta adaptacyjna służy zapoznaniu dziecka z dentystą oraz jego gabinetem. Wizyta u dentysty w tak młodym wieku przyczynia się również do prawidłowego rozwoju zgryzu oraz zadbania zarówno o zęby mleczne, jak i stałe u dziecka. Stomatolog dziecięcy ocenia także stan szkliwa oraz zapoznaje rodziców z najważniejszymi aspektami związanymi z rozwojem ząbków u dziecka. Między innymi z kolejnością wyrzynania się zębów, profilaktyką próchnicy, czy nawet dietą sprzyjającą zębom u najmłodszych. Nawet we wczesnym etapie dentysta dziecięcy jest w stanie zauważyć początek próchnicy. U niemowląt występuje prawdopodobieństwo wystąpienia tak zwanej próchnicy butelkowej, która może być związana ze sposobem karmienia dziecka.
Jeżeli u dziecka występują tzw.zęby wrodzone, należy od razu umówić się na wizytę do stomatologa. Musi on dokładnie zbadać dziecko, a następnie takie zęby usunąć, aby na ich miejscu mogły pojawić się właściwe zęby mleczne. Kolejnym z aspektów, który również powinien zaniepokoić rodzica, jest późne ząbkowanie. Występuje ono wtedy, gdy ząbki nie pojawiły się w momencie, kiedy dziecko zbliża się do 12 miesiąca życia. W takiej sytuacji należy skonsultować się z dentystą dziecięcym, a najlepiej ze specjalistą stomatologii dziecięcej. Zlekceważenie tego, mogłoby doprowadzić, np. do patologii ogólnoustrojowej.
Stomatolog dziecięcy
Na pierwsze wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym, warto zdecydować się na stomatologa dziecięcego. Dentyści dziecięcy są specjalnie przeszkoleni do opieki nad zębami i dziąsłami dzieci i mogą pomóc we wczesnym rozpoznaniu potencjalnych problemów, dzięki czemu można je szybko i skutecznie leczyć. Mają oni również spore doświadczenie w obsłudze najmłodszych pacjentów. Dzieci są bardzo trudny pacjentami, dlatego potrzebne jest indywidualne podejście, przyjazna atmosfera oraz dużo cierpliwości, aby nasze dziecko nie stresowało się oraz aby wyszło z gabinetu z uśmiechem. Stworzenie takiej przyjaznej atmosfery jest możliwe właśnie w gabinecie stomatologa dziecięcego.
Po takiej wizycie dziecko jest zazwyczaj nagradzane, np. naklejką, figurką lub książeczką. Zalecane jest również docenienie swojej pociechy przez samych Rodziców, np. poprzez słowa gratulacji czy ciepłe przytulenie. Dziecko wtedy pamięta, że Rodzice byli z niego dumne, bo było grzeczne u lekarza. Na pewno będzie to pozytywnie skutkowało przy kolejnych wizytach malca.