kiedy i komu można założyć licówki?
Licówki to najprostsza i najszybsza odbudowa protetyczna ciesząca się olbrzymią popularnością wśród celebrytów i gwiazd filmowych. Ich głównym zadaniem jest poprawa kształtu, koloru i długości zęba. Najczęściej nakładane na sześć przednich zębów, a ich założenie wymaga usunięcia ok. 0,5 mm szkliwa. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na licówki i kto może je założyć.
Czym jest licówka?
Licówka to bardzo cienki płatek przyklejany na przednią część zęba za pomocą specjalnego kleju. Przed przystąpieniem do zabiegu wszystkie zęby, na których nakładane będą licówki, muszą być dokładnie opracowane i zdrowe. Płatki nakładane są na zewnętrznej (eksponowanej) części zęba, czyli od strony policzkowej lub wargowej. Największym zaufaniem wśród protetyków cieszą się licówki porcelanowe wykazujące zwiększoną odporność na osadzanie się kamienia nazębnego i przebarwienia. W ofercie gabinetów stomatologicznych znajdują się również licówki kompozytowe i akrylowe, niemniej to rozwiązania tymczasowe i prezentujące się dość nienaturalnie w jamie ustnej. Bardzo dobre efekty dają licówki pełnoceramiczne, które najlepiej ze wszystkich imitują zęby własne.
Czy licówki są dla każdego?
Nałożenie licówek to sposób na odświeżenie uśmiechu i zwiększenie pewności siebie, dlatego wiele osób korzysta z możliwości, które daje nowoczesna protetyka. Niestety, zabieg mocowania licówek niesie za sobą pewne ograniczenia. Pacjenci z wadami zgryzu, cierpiący na bruksizm (zgrzytanie zębami w nocy), posiadający liczne wypełnienia, z niewyleczoną próchnicą oraz chorobami przyzębia i parodontozą, nie kwalifikują się do przeprowadzenia zabiegu. Aby założyć licówki, zęby muszą być w pełni wyleczone – w innym wypadku ich trwałość będzie znacznie obniżona.
Kiedy założenie licówek jest wskazane?
Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia zabiegu. Do najważniejszych zaliczamy:
- Korekcja kształtu zębów
- Wydłużenie zbyt krótkich zębów
- Zamaskowanie złamań i wykruszeń
- Rozjaśnienie zębów
- Likwidacja diastemy
- Zmiana położenia zęba w łuku
- Pokrycie rozległych wypełnień