jak przebiega wizyta kontrolna u stomatologa?
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, ale czasami łatwo o niej zapomnieć — do czasu aż nie pojawi się pierwszy problem. Dlatego tak ważne jest, aby wizyty kontrolne u dentysty stały się częścią Twojej rutyny. Regularne wizyty pomagają utrzymać zdrowe zęby i dziąsła, a wczesne wychwytywanie problemów może zaoszczędzić Ci wiele bólu i pieniędzy w dłuższej perspektywie. Ile kosztuje wizyta kontrolna i co się na niej robi?
Wizyta kontrolna u stomatologa — dlaczego jest tak ważna?
Zgodnie z powszechną zasadą, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Odnosi się ona również do kwestii zdrowia jamy ustnej. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o swoje zęby, dłużej zachowają swój prawidłowy stan, a my unikniemy ewentualnych dolegliwości bólowych związanych z ich chorobami. Profilaktyka stomatologiczna powinna obejmować także kontrolne wizyty u dentysty.
Ludzki organizm zużywa się z wiekiem. Aby utrzymać go w doskonałej kondycji i zdrowiu, trzeba o niego prawidłowo zadbać. Możesz to zrobić poprzez regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę czy konsultacje z lekarzem rodzinnym i rutynowe kontrole. Te same czynniki mogą również wpływać na stan jamy ustnej. Jeśli go zaniedbasz, prędzej czy później doświadczysz problemów z zębami. Jeśli chodzi o jamę ustną, problemy stomatologiczne w większości przypadków jest wynikiem zaniedbania lub złego odżywiania.
Jak wygląda wizyta kontrolna?
Wizyta kontrolna to nieinwazyjna konsultacja stomatologiczna, podczas której możesz omówić swoje pytania i wątpliwości dotyczące zdrowia jamy ustnej oraz możliwości leczenia wykrytych problemów. Proste, zdrowe uzębienie jest ważne nie tylko z estetycznego punktu widzenia — służy głównie zminimalizowaniu ryzyka poważnych infekcji. Podczas wizyty kontrolnej u stomatologa, oprócz omówienia wszystkich aspektów i problemów stomatologicznych, wykonywane jest szczegółowe badanie całej jamy ustnej.
Głównym celem takiej wizyty jest wykonanie dokładnego przeglądu wszystkich zębów pacjenta. W trakcie badania kontrolnego dentysta oprócz przeglądu zębów, sprawdza również przyzębie. Dokonuje kontroli, czy w jamie ustnej nie występuje choroba próchnicowa, kamień nazębny oraz, czy w żadnym zębie nie doszło do powstania ubytku. W przypadku, gdy dentysta zauważy w zębie ubytek, musi natychmiastowo się nim zająć, czyli go wyczyścić, a następnie wypełnić go plombą. W razie potrzeby stomatolog może także zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. RTG zębów. Do takiej sytuacji dochodzi jedynie w momencie, gdy dentysta zauważy stan zapalny wewnątrz zęba lub na jego korzeniach.
Istotnym elementem wizyty kontrolnej u stomatologa jest również wykonanie zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Podczas wizyty dentysta może np. usunąć płytkę nazębną zalegającą na powierzchni zęba, kamień nazębny lub wykonać zabieg fluoryzacji, lakierowania powierzchni zębów lub lakowania bruzd zębowych. Wykonanie takich zabiegów pozwoli zapobiec rozwojowi próchnicy.
Największą zaletą regularnych wizyt u stomatologa jest możliwość zidentyfikowania ewentualnego problemu we wczesnym etapie, dzięki czemu leczenie jest mniej inwazyjne. Pacjent dzięki temu spędzi mniej czasu na fotelu dentystycznym i poniesie zdecydowanie mniejsze koszta. Wczesne wykrycie problemu często oznacza również lepsze wyniki leczenia. Warto też podkreślić, że nowoczesna technologia stosowana w stomatologii pozwala obecnie na skuteczniejsze i mniej bolesne leczenie zębów i dziąseł.
Jak często należy przyjść na wizytę kontrolną?
Częstotliwość wizyt profilaktycznych ustalana jest przez stomatologów na podstawie indywidualnych zaleceń dla danego pacjenta. Niemniej jednak osoba dorosła powinna uczęszczać na wizytę kontrolną przynajmniej raz na 6 miesięcy. Jeśli jednak stan zębów lub dziąseł zaniepokoi dentystę, lub uzna on, że następne badania należy wykonać wcześniej, zleci on kolejną wizytę w odstępie krótszym niż 6 miesięcy. To, jak często dana osoba powinna pojawiać się w gabinecie dentystycznym, zależy też w dużej mierze od jej wieku. Dziecko, które nie posiada jeszcze zębów stałych, powinno przyjść na taką wizytę ze swoim Rodzicem raz na 3 miesiące, chyba że dentysta zleci inaczej.
Jeżeli chodzi o koszt takiej wizyty, w niektórych gabinetach stomatologicznych jest ona bezpłatna, a w niektórych cena wynosi średnio 80-100 zł. Zawsze przed wizytą warto zapoznać się z cennikiem i dowiedzieć się co jest wliczone w cenę zabiegu, a za co trzeba dodatkowo zapłacić.