jak pokonać strach przed dentystą?
Lęk przed dentystą, czyli dentofobia, może być następstwem negatywnych wspomnień związanych z wizytami u stomatologa w dzieciństwie. Dotyka on także pacjentów, którzy panicznie boją się bólu oraz osoby, które chcą mieć kontrolę nad wszystkimi aspektami swojego życia, w tym procesów związanych z leczeniem zębów. Doradzamy, w jaki sposób poradzić sobie z fobią.
Przygotowujemy się do wizyty
Medycyna dysponuje nowoczesnym sprzętem, leczenie jest bezbolesne, odbywa się w dobrze wyposażonych i wygodnych dla pacjenta gabinetach. Argumenty te nie przemawiają jednak do osób, które panicznie boją się wizyt u stomatologa. Pacjenci, którzy odczuwają silny lęk przed bólem, mają złe wspomnienia z dzieciństwa lub nie są w stanie pokonać dyskomfortu związanego z zabiegiem, unikają wizyt kontrolnych. Konsekwencją takiego zwlekania są problemy zdrowotne, a wizyta u lekarza ma miejsce dopiero pod presją ostrego bólu lub nacisku ze strony najbliższych.
Jedną z kluczowych kwestii jest wybór dobrego gabinetu stomatologicznego, cieszącego się pozytywnymi opiniami lub poleconego przez rodzinę bądź przyjaciół. Już podczas umawiania się na wizytę warto powiedzieć o swoich obawach i zapytać o możliwość wydłużenia jej czasu (aby lekarz mógł spokojne opisanie przebiegu leczenia). Spotkanie z lekarzem warto zaplanować tak, aby zapewnić sobie maksymalny komfort. Stres związany z innymi obowiązkami albo niewystarczający czas na punktualne dotarcie do gabinetu będą tylko potęgować lęk. Na wizytę dobrze jest wybrać się w towarzystwie kogoś, kto podtrzyma pacjenta na duchu i wesprze go także po zabiegu.
Jak zachować się w gabinecie stomatologicznym?
Przed wizytą nie zaszkodzi wypicie naparu z melisy (pamiętajmy o umyciu zębów), warto zabrać z sobą coś do czytania albo poprosić o wsparcie przyjaciela lub członka rodziny. W poczekalni dobrze jest się skupić na lekturze lub rozmowie z osobą towarzyszącą, ukojenie nerwów daje także słuchanie muzyki. W wielu gabinetach podczas zabiegów rozbrzmiewa łagodna muzyka, pacjenci mogą też korzystać z antystresowych piłeczek. Należy poinformować lekarza o strachu i poprosić o wyjaśnienie, na czym będzie polegało leczenie. Dobrym pomysłem jest umówienie się ze stomatologiem na sygnał świadczący o tym, że pacjent potrzebuje chwili przerwy. Brak możliwości komunikacji werbalnej z lekarzem podczas leczenia jest jedną z przyczyn lęku. Poprzez podniesienie ręki pacjent może zasygnalizować swój dyskomfort. O ile to możliwe, lekarz przerwie pracę, a osoba na fotelu dentystycznym będzie miała chwilę na uspokojenie się. Poczucie kontroli powinno obniżyć lęk.
Dzieci w lęk przed dentystą
Rodzice powinni oswajać swoje pociechy ze stomatologiem tak często, jak to możliwe. Sposobem na to jest zabieranie brzdąca do lekarza, gdy jeden z rodziców ma umówioną wizytę. Dobrze jest wyjaśniać przy tym, że wszyscy chodzą do dentysty: nie jest to kara, a element profilaktyki. Maluch powinien wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog. Dziecko nie może być straszone dentystą, wizytę u lekarza należy przedstawiać w pozytywnych barwach. Obawy pociechy można rozwiać podczas wizyty adaptacyjnej, którą małym pacjentom oferuje stomatolog dziecięcy.