usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

jak pokonać strach przed dentystą?

Lęk przed dentystą, czyli dentofobia, może być następstwem negatywnych wspomnień związanych z wizytami u stomatologa w dzieciństwie. Dotyka on także pacjentów, którzy panicznie boją się bólu oraz osoby, które chcą mieć kontrolę nad wszystkimi aspektami swojego życia, w tym procesów związanych z leczeniem zębów. Doradzamy, w jaki sposób poradzić sobie z fobią.

Przygotowujemy się do wizyty

Medycyna dysponuje nowoczesnym sprzętem, leczenie jest bezbolesne, odbywa się w dobrze wyposażonych i wygodnych dla pacjenta gabinetach. Argumenty te nie przemawiają jednak do osób, które panicznie boją się wizyt u stomatologa. Pacjenci, którzy odczuwają silny lęk przed bólem, mają złe wspomnienia z dzieciństwa lub nie są w stanie pokonać dyskomfortu związanego z zabiegiem, unikają wizyt kontrolnych. Konsekwencją takiego zwlekania są problemy zdrowotne, a wizyta u lekarza ma miejsce dopiero pod presją ostrego bólu lub nacisku ze strony najbliższych.
Jedną z kluczowych kwestii jest wybór dobrego gabinetu stomatologicznego, cieszącego się pozytywnymi opiniami lub poleconego przez rodzinę bądź przyjaciół. Już podczas umawiania się na wizytę warto powiedzieć o swoich obawach i zapytać o możliwość wydłużenia jej czasu (aby lekarz mógł spokojne opisanie przebiegu leczenia). Spotkanie z lekarzem warto zaplanować tak, aby zapewnić sobie maksymalny komfort. Stres związany z innymi obowiązkami albo niewystarczający czas na punktualne dotarcie do gabinetu będą tylko potęgować lęk. Na wizytę dobrze jest wybrać się w towarzystwie kogoś, kto podtrzyma pacjenta na duchu i wesprze go także po zabiegu.

Jak zachować się w gabinecie stomatologicznym?

Przed wizytą nie zaszkodzi wypicie naparu z melisy (pamiętajmy o umyciu zębów), warto zabrać z sobą coś do czytania albo poprosić o wsparcie przyjaciela lub członka rodziny. W poczekalni dobrze jest się skupić na lekturze lub rozmowie z osobą towarzyszącą, ukojenie nerwów daje także słuchanie muzyki. W wielu gabinetach podczas zabiegów rozbrzmiewa łagodna muzyka, pacjenci mogą też korzystać z antystresowych piłeczek. Należy poinformować lekarza o strachu i poprosić o wyjaśnienie, na czym będzie polegało leczenie. Dobrym pomysłem jest umówienie się ze stomatologiem na sygnał świadczący o tym, że pacjent potrzebuje chwili przerwy. Brak możliwości komunikacji werbalnej z lekarzem podczas leczenia jest jedną z przyczyn lęku. Poprzez podniesienie ręki pacjent może zasygnalizować swój dyskomfort. O ile to możliwe, lekarz przerwie pracę, a osoba na fotelu dentystycznym będzie miała chwilę na uspokojenie się. Poczucie kontroli powinno obniżyć lęk.

Dzieci w lęk przed dentystą

Rodzice powinni oswajać swoje pociechy ze stomatologiem tak często, jak to możliwe. Sposobem na to jest zabieranie brzdąca do lekarza, gdy jeden z rodziców ma umówioną wizytę. Dobrze jest wyjaśniać przy tym, że wszyscy chodzą do dentysty: nie jest to kara, a element profilaktyki. Maluch powinien wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog. Dziecko nie może być straszone dentystą, wizytę u lekarza należy przedstawiać w pozytywnych barwach. Obawy pociechy można rozwiać podczas wizyty adaptacyjnej, którą małym pacjentom oferuje stomatolog dziecięcy.

Usługi

Dowiedz się więcej