Jak można zatrzymać ósemkę?

Ósemki to zęby mądrości, wyrzynające się między 17stym a 25 rokiem życia. Niestety, nastręczają one wiele trudności i problemów, przede wszystkim, jeśli nie wyrżną się do końca.

Dlatego w żadnym wypadku ósemek nie wolno zatrzymywać, a jeśli nie wyrżną się do końca, należy je chirurgicznie usunąć. Zacznijmy od konsekwencji zaniedbania zatrzymanych ósemek.

Powikłania

Zatrzymane ósemki powodują tłoczenie się pozostałych zębów. Wyrzynające się ósemki, nie mieszczące się w wyrostku zębodołowym, napierają na pozostałe i powodują ich „wykrzywianie się”.

Zatrzymane ósemki niszczą korzeń siódemki, a ponadto w efekcie ich zatrzymania pojawiają się kieszenie kostne. Dochodzi do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i pojawiają się trudne w leczeniu ubytki próchnicowe w drugim i trzecim zębie trzonowym.

Kolejne powikłania zatrzymanych ósemek to:

Zabieg usunięcia zębów mądrości

Chociaż w wielu z nas zabieg usuwania zębów mądrości budzi strach, nie jest on w istocie zbyt skomplikowany. Trwa około godziny i wykonywany jest przez chirurga w silnym znieczuleniu. W jego trakcie lekarze korzystają z mikroskopów, ze względu na niewygodne usytuowanie zębów mądrości. Nie musimy obawiać się także o dziurę, pozostałą po zębie; oczyszczana jest ozonem, dzięki czemu goi się szybciej.

A co po zabiegu?

Bardzo ważne będzie postępowanie po zabiegu. Przez kilka dni zatem zalecane jest stosowanie zimnych okładów, w celu zmniejszenia opuchlizny; jeśli ból się nasila, nie wahajmy się sięgnąć po silne środki przeciwbólowe wydawane na receptę.

Przez tydzień powstrzymujmy się od picia alkoholu i palenia papierosów, ograniczmy spożycie kawy i herbaty, a także innych, barwionych napoi.

Szczotkujmy zęby delikatnie, aby nie naruszyć powstałej rany i zapobiec jej infekcji.

Wróć do bloga