usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

dlaczego kobiety w ciąży powinny leczyć zęby?

Do pogorszenia się kondycji zębów w czasie ciąży przyczynia się m.in. zmienne pH w ustach, które wpływa na rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej. Wpływają one zarówno na stan szkliwa, ale także zwiększają możliwość wystąpienia chorób przyzębia. W pierwszych fazach ciąży, którym często towarzyszą nudności, na szkliwo mogą wpływać kwasy zawarte w treści żołądkowej. Podobnie zmiany nawyków żywieniowych, którym często ulegają kobiety w ciąży, również nie sprzyjają zdrowiu uzębienia. Kobiety chętnie sięgają wtedy po potrawy kwaśne, ostre lub słodkie.

Regularna kontrola zdrowia zębów w czasie ciąży

Są zabiegi leczenia zębów, które kobieta może wykonywać bez względu na etap ciąży, w dodatku bez żadnego ryzyka. Zalicza się do nich usuwanie płytki oraz kamienia nazębnego, a także leczenie próchnicy. Higienizacja pozwala na regularne usuwanie kamienia, który może rozpulchniać się w okresie ciąży znacznie szybciej i wnikać pod dziąsła, prowadząc do stanów zapalnych. Dotyczy to także próchnicy, która w okresie ciąży jest dla kobiet bardziej niebezpieczna. W zależności od wielkości ubytku należy rozważyć konieczność znieczulenia i w przypadku mniejszych uszkodzeń zrezygnować z niego.

Zabiegi dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży

Należy jednak unikać zabiegów, które wymagają przeprowadzania badania RTG, ponieważ promieniowanie rentgenowskie negatywnie wpływa na zdrowie płodu. Leczenie kanałowe zęba jest możliwe bez tego badania, jeżeli gabinet dysponuje mikroskopem endodontycznym lub elektronicznym endometrem. Kanałowe leczenie zębów może odbywać się zazwyczaj po pierwszym trymestrze, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. Po pierwszym trymestrze można przeprowadzać także zabiegi polegające na usuwaniu zęba, można również przyjmować odpowiednie antybiotyki, kiedy równolegle pojawia się stan zapalny zęba.

Jakich zabiegów stomatologicznych kobiety w ciąży powinny unikać?

Kobiety w czasie ciąży powinny zrezygnować zarówno z zabiegów protetycznych oraz wybielania zębów. Pierwsze z nich są odradzane ze względu na problemy z krzepnięciem krwi, które często występują w trakcie ciąży oraz trudnościami z gojeniem się ran dziąseł. Wybielanie jest odradzanie ze względu na brak badań oceniających wpływ lampy polimerowej oraz preparatów chemicznych na płód.

Usługi

Dowiedz się więcej