czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Wielu z nas kojarzy wizytę u chirurga stomatologicznego z zabiegiem wyrwania zęba. I chociaż rzeczywiście w dużej mierze to właśnie należy do jego obowiązków, w istocie zakres wykonywanych przez niego czynności jest dużo szerszy. Ten specjalista przeprowadza zazwyczaj skomplikowane zabiegi, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a nawet ogólnym.
Z jakimi problemami powinniśmy się do niego zwrócić?
Usuwanie zębów
Podstawowym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej jest usuwanie, czyli ekstrakcja zębów. Dokonuje się jej wtedy, gdy nieskuteczne jest leczenie kanałowe lub gdy próchnica całkowicie zepsuła ząb.
Innym rodzajem zębów, usuwanych przez chirurga stomatologicznego, są zęby zatrzymane, mądrości, a także wszelkie inne, przeszkadzające w wykonaniu prawidłowej odbudowy protetycznej.
Hemisekcja i radektomia
Innym zabiegami, z którymi możemy spotkać się w gabinecie chirurga stomatologa są hemisekcja oraz radektomia. Dotyczy ona zębów wielokorzeniowych, nie kwalifikujących się do leczenia kanałowego z powodu złego stanu.
Radektomia polega na odcięciu korzenia, hemisekcja na usunięciu połowy zęba wraz z jednym z korzeni.
Resekcja wierzchołka korzenia
Resekcja wierzchołka korzenia, czyli jego odcięcie pozwala na usunięcie jednocześnie powstałych na skutek choroby stanów zapalnych. Korzeń zostaje zabezpieczony, by uchronić go od kolejnego stanu zapalnego.
Inne zabiegi
Do zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej należy także chirurgiczne odbarczanie torbieli, podnoszenie dna zatoki oraz plastyka wyrostka szczęki lub żuchwy. To do tego specjalisty zgłosimy się w przypadku konieczności podcięcia wędzidełka wargi, leczenia skomplikowanych chorób przyzębia, czy konieczności przeprowadzenia kiretażu otwartego lub zamkniętego.
Chirurg stomatolog zajmie się usunięciem zmian na błonie śluzowej i zleci odpowiednie badanie histopatologiczne. Ponieważ jest to dość skomplikowana dziedzina stomatologii, warto szukać zaufanych, sprawdzonych i polecanych specjalistów.