Czym jest implant stomatologiczny?

Implantologia to dziedzina, która obecnie bardzo prężnie się rozwija. Coraz więcej pacjentów z brakami w uzębieniu decyduje się na wszczepienie implantu. Chociaż jest to rozwiązanie nieco droższe niż tradycyjne uzupełnienia protetyczne, to jednak zapewnia znacznie lepsze rezultaty pod względem estetyki, trwałości i wygody użytkowania.

Implanty stomatologiczne – co to właściwie jest?

Implanty stomatologiczne to tak naprawdę sztuczna, ale bardzo wierna imitacja naturalnych zębów. Jest to wszczep wykonany z tytanu o wielkości naturalnego korzenia. Stanowi podstawę, na której później umieszcza się koronę (czyli tzw. sztuczny ząb). Implanty można wszczepić we wszystkie miejsca, w których występują braki w uzębieniu. Niekiedy wykonuje się tylko kilka wszczepów, które służą do podparcia mostów lub mocowania i stabilizacji protezy całkowitej. W tym przypadku decyzja zależy od potrzeb pacjenta oraz rozpoznania stomatologa.

Implant, czyli sztuczny korzeń, umieszczany jest na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Materiał, z którego jest wykonany, czyli tytan, jest doskonale tolerowany przez ciało człowieka. Zapewnia szybkie zintegrowanie się z kością. Po kilkumiesięcznym okresie gojenia zrasta się z tkanką kostną na stałe. Dzięki temu stanowi solidny i trwały fundament, na którym można tworzyć odbudowę protetyczną, czyli koronę, most lub protezę.

Implanty stomatologiczne – najważniejsze korzyści

Implanty stomatologiczne zapewniają wygodę użytkowania oraz estetyczny wygląd. Są imitacją naturalnych zębów, dlatego cechują się podobnymi cechami wizualnymi oraz funkcjonalnością. Obecnie jest to najlepsza alternatywa dla protez zębowych, które cechuje duża ruchomość, która często powoduje dyskomfort. Tytanowy wszczep jest solidny, wytrzymały i potrafi znieść obciążenia takie, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Implanty stomatologiczne są często wybierane zarówno przez pacjentów, u których występują pojedyncze braki międzyzębowe, jak i u osób cierpiących na bezzębie. W obu przypadkach można osiągnąć zadowalające rezultaty dzięki implantologii.

 

Wróć do bloga