czy ósemki są nam potrzebne?
Trzecie trzonowce popularnie nazywane ósemkami potrafią przysporzyć wiele problemów. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy nie powinno się ich usuwać wkrótce po wyrośnięciu. Czy rzeczywiście zęby mądrości nie odgrywają żadnej pożytecznej roli?
Ostatnie z ostatnich
Trzecie zęby trzonowe wyrastają w porównaniu do reszty uzębienia dosyć późno, gdyż między naszymi 17 a 25 urodzinami, choć niekiedy pojawiają się tuż przed ukończeniem 40 roku życia. Ich potoczna nazwa wiąże się z czasem ich wyrzynania, który przypada na moment, gdy większość z nas już jest dojrzała albo wchodzi w wiek dojrzałości kojarzonej niegdyś z osiągnięciem mądrości życiowej. Jeśli posiadamy do tego czasu kompletne uzębienie, to dwie ósemki w dolnym łuku i dwie w górnym sprawiają, że łącznie dorosły człowiek ma 32 zęby. Jednak ta liczba stanowi pewien nadmiar. Współczesny styl życia i odżywiania powodują, że trzecie trzonowce nie spełniają swojej pierwotnej roli. Obecnie nie potrzebujemy tak bogato uposażonego uzębienia, gdyż z naszej diety zniknęło surowe mięsiwo wymagające dokładnego rozdrabniania przy użyciu silnych zębów trzonowych.
Problematyczna mądrość
Zmiany w sposobie odżywiania wpłynęły na kształt twarzoczaszki współczesnych ludzi – mamy buzie szczuplejsze i drobniejsze niż nasi prehistoryczni przodkowie. Przeobrażenia w budowie twarzy powodują, że u wielu osób dla późno wyrastających ósemek jest za mało miejsca w łuku zębowym. Wówczas wyrośnięty ząb będzie uciskał na zęby sąsiadujące, wywołując stłoczenie i skrzywienie pozostałych w całym łuku. Sytuacja taka będzie wymagała wdrożenia leczenia ortodontycznego. Zagrożona bezpośrednio bywa najbliższa siódemka, jeśli dojdzie do uszkodzenia jej korzenia, to może być rozważana nawet jej ekstrakcja. Dlatego w takiej sytuacji, by zachować prawidłową linię zębów oraz aby zminimalizować uszkodzenia w innych zębach, podejmuje się decyzję o usunięciu ósemek, nawet, gdy są zdrowe. Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia trzecich trzonowców jest ich zatrzymanie się, czyli sytuacja, gdy nie wyrznęły się w ogóle lub jedynie we fragmencie. Wówczas po ocenie warunków w szczęce na podstawie zdjęcia pantomogramowego przygotowuje się pacjenta do usunięcia nieprawidłowo wyrośniętych zębów. Pozostawienie ich może prowadzić do stanów zapalnych na skutek gromadzenia się resztek żywności. Nieprawidłowo wyrznięte ósemki mogą zaburzać funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchowowego. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami z wystarczająco pojemnymi szczękami, a nasze ósemki wyrosły całkowicie, to powinniśmy pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym. Trzecie trzonowce są wyjątkowo podatne na rozwój próchnicy, gdyż z racji ich umiejscowienia trudno się je czyści. Bardzo często rezygnuje się z leczenia chorych ósemek, ponieważ są niedostępne dla narzędzi stomatologicznych. Zatem w trosce o pozostałe zęby, by nie zakażać ich próchnicą, usuwa się taką ósemkę. Należy jednak pamiętać, że jeśli warunki w szczęce na to pozwalają, lekarze stomatolodzy odradzają usuwanie prawidłowo wyrośniętych i zdrowych zębów mądrości. Może się zdarzyć, że staną się bardzo cenne, np. gdy dojdzie do ekstrakcji innych zębów, to one przejmą funkcję rozcierania pokarmów albo w przyszłości staną się filarem do przymocowania protez lub mostków. Pamiętajmy, że w trosce o zdrowy uśmiech najważniejsza jest profilaktyka, dlatego nie zaniedbujmy regularnych wizyt u naszego dentysty.