usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

co szkodzi twoim zębom ?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze zęby każdego dnia narażone są na szereg różnorodnych czynników szkodliwych, które mogą prowadzić do chorób (np. próchnicy) lub uszkodzeń. Codzienne mycie zębów i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa. Warto jednak dowiedzieć się, co jeszcze wpływa niekorzystnie na stan naszego uzębienia.

Chcesz mieć zdrowe zęby? Oto 6 rzeczy, których powinieneś unikać

  1. Alkohol i papierosy. Powszechnie stosowane używki wpływają negatywnie na zdrowie całego organizmu, w tym również zębów. Papierosy przyczyniają się do powstawania nieestetycznych przebarwień. Oprócz tego nikotyna prowadzi do podrażnień oraz uszkodzeń błony śluzowej w jamie ustnej. Alkohol z kolei powoduje niszczenie szkliwa. Jeśli dbasz o biel zębów, powinieneś unikać czerwonego wina. Dla miłośników białego wina też nie mamy najlepszych wiadomości, gdyż trunek ten cechuje się wysoką kwasowością, wpływając niekorzystnie na szkliwo. Po spożyciu wina warto więc przepłukać zęby wodą.
  2. Kawa i herbata. Po wypiciu kawy czy herbaty na powierzchni filiżanki pojawiają się ciemne osady, które niekiedy bardzo trudno jest doczyścić. Niestety te popularne napoje w podobny sposób wpływają na nasze zęby, prowadząc do powierzchniowych przebarwień. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba całkowicie z nich zrezygnować. Niemniej warto zachować umiar i dbać o higienę jamy ustnej.
  3. Bardzo twarde pokarmy. Pokarmy takie jak orzechy czy owoce pestkowe warto jeść jak najczęściej, jednak trzeba przy tym uważać, gdyż ich twarde części mogą doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia zębów. Jednocześnie warto sięgać po twarde produkty, takie jak np. jabłka, gruszki, skórki chleba itp., ponieważ gryzienie skutecznie wzmacnia dziąsła.
  4. Słodycze. Dzieciom często powtarza się, że słodycze szkodzą zdrowiu zębów. Zasada ta dotyczy również dorosłych. Kwasy produkowane przez bakterie odpowiedzialne za rozkład cukrów prostych uszkadzają szkliwo. To z kolei może prowadzić do rozwoju próchnicy. Niewskazane jest również zbyt częste picie napojów słodzonych.
  5. Nieodpowiednie szczotkowanie zębów. Niewskazane jest mocne szczotkowanie. Nacisk na zęby i dziąsła nie powinien być nadmierny. Istotny jest również dobór odpowiedniej twardości włókien. Zbyt twarde włókna mogą nie tylko podrażniać dziąsła, ale również ścierać szkliwo. Zęby należy myć wyłącznie swoją własną szczoteczką. Jest to rzecz, której nie powinniśmy dzielić, nawet ze swoim partnerem ze względu na dużą ilość różnorodnych bakterii, grzybów, resztek pokarmów, które mogą prowadzić do rozwoju infekcji i dziąseł.
  6. Bruksizm. Zgrzytanie zębami to problem, z którym boryka się wiele osób. Niektórzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż zgrzyta się zwykle w nocy, podczas snu. Często to stomatolog podczas kontroli uzębienia uświadamia pacjenta, że występuje u niego bruksizm. Patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki może prowadzić do nadmiernego zużycia zębów, ścierania ich nawierzchni, pęknięcia, obluzowania, wypadania wypełnień. Co więcej, mogą pojawiać się również częste bóle zębów i żuchwy, a nawet głowy i karku. Jeśli zauważysz, że zgrzytasz zębami, zgłoś swój problem u dentysty. Niekiedy wystarczą proste ćwiczenia relaksacyjne lub specjalna nakładka (szyna) zgryzowa na bruksizm.

 

Usługi

Dowiedz się więcej