Implanty dopasowane
do Ciebie

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

onlay i inlay

W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo (które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu i korony), wykorzystuje się wkłady onlay lub inlay, pod które preparuje się całą powierzchnię żującą zęba. Technikę tą stosuje się przy dużych ubytkach, najczęściej na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Podstawową zaletą tych wypełnień jest stabilność kształtu, odporność na ścieranie i duża szczelność. Ich wykonanie jest wieloetapowe i wymaga współpracy pracowni protetycznej, co czyni je stosunkowo drogimi. Wadą tych wypełnień jest konieczność usunięcia większej ilości zdrowej tkanki, niż w przypadku uzupełnienia kompozytem lub amalgamatem.

Wskazaniem do ich zastosowania jest odbudowa miejsc stycznych z zębem sąsiednim, szczególnie jeśli tkanki za głęboko zostały zniszczone przez próchnicę. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz opracowuje ząb, pobiera wycisk celem wykonania modelu, na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany wkład. Opracowany ząb zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym do następnej wizyty. Gotowe wkłady łączone są za pomocą żywic adhezyjnych z tkankami zęba. Zapewnia to szczelność bo eliminujemy efekt skurczu polimerowego, który istnieje podczas wykonywania wypełnienia metodą gabinetową.

Techniki nie stosuje się jeśli ząb jest po leczeniu endodontycznym, w takim przypadku lepiej wykonać wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę.

W gabinetach Stomatologia dr Pańczyk stosujemy poniższe rodzaje wkładów onlay i inlay:

Usługi

Dowiedz się więcej

Lekarze