usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to określenie, które jest znane wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Co ciekawe, z pojęciem tym spotkały się nawet osoby, które nie korzystały z zabiegów endodontycznych. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, na czym polega specyfika tej metody leczenia. Spieszymy z pomocą i przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.

Jak zbudowany jest ząb?

W dużym uproszczeniu ząb składa się z korony oraz znajdującego się w kości korzenia. Koronę tworzy szkliwo, zębina oraz miazga. Ostatnia z wyliczonych wypełnia komorę miazgi i kanały korzeniowe. Zaawansowana próchnica albo mechaniczne uszkodzenie prowadzą do zmian, które nie mogą zostać wyleczone metodami stomatologii zachowawczej. Ząb można uratować wyłącznie zabiegiem endodontycznym. Jeśli jest on przeprowadzony prawidłowo, jest bezbolesny i wymaga jednej wizyty w gabinecie. Pacjent zachowuje ząb, a leczenie nie wiąże się z negatywnymi następstwami.

Przebieg leczenia kanałowego

Pierwszym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala lekarzowi precyzyjnie ocenić stan korzenia i liczbę kanałów korzeniowych. Stomatolog rozpoczyna pracę od usunięcia próchnicy, następnie otwiera komorę zęba, po czym usuwa miazgę (jeśli jest ona żywa, pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe). Kanał (lub kanały) musi zostać odpowiednio opracowany: resztki miazgi wypłukane, a toksyny usunięte. Stomatolog zajmuje się w dalszej kolejności poszerzeniem kanału (dzięki temu jest lepiej przygotowany do wypełnienia), dezynfekowaniem go, osuszaniem i wypełnianiem gutaperką. Ten materiał wypełniający jest od dekad stosowany w stomatologii. Kanał musi zostać wypełniony na całej długości, a korona zęba jest szczelnie zamykana, przez co bakterie z jamy ustnej nie będą mogły wniknąć w tkankę okołowierzchołkową.

Jak napisaliśmy, zabieg jest bezbolesny (odbywa się w miejscowym znieczuleniu), jest on jednak czasochłonny; może trwać nawet 3 godziny. Pacjent powinien przed wizytą zjeść lekki posiłek. Osoby z przewlekłymi chorobami serca, nerek lub schorzeniami uniemożliwiającymi podania znieczulenia, powinny uprzedzić stomatologa o swoim stanie zdrowia. Leczenie kanałowe wymaga doświadczenia, ale i posiadania odpowiednich narzędzi. Zabieg powinien być wykonany w renomowanych gabinetach stomatologicznych.

Usługi

Dowiedz się więcej