usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

higiena i profilaktyka stomatologiczna — warszawa ursus, włochy

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia. Profesjonalne zabiegi higieniczne wykonywane w gabinecie służą nie tylko poprawie estetyki, ale przede wszystkim mają na celu wzmocnienie zębów i zwiększenie odporność tkanek zęba na atak kwasów.

Profilaktyka to prosta dla każdego metoda leczenia. Im wcześniej zostanie wprowadzona tym większa szansa na zdrowe zęby i dziąsła. Pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczone na leczenie zębów oraz zapewnia piękny i naturalny uśmiech przez całe życie.

Płytka nazębna to niezauważalna błona, która powstaje codziennie na naszych zębach. Jest to stale powiększająca się, wywołana działaniem bakterii masa, składająca się z różnych produktów przemiany materii. Płytka gromadzi się szczególnie w miejscach o słabej możliwości samooczyszczania: na powierzchniach stycznych zębów, okolicach przyszyjkowych oraz w kieszonkach dziąsłowych. Jej nagromadzeniu sprzyja słaba higiena jamy ustnej – bakterie stanowią aż 75 % składu płytki nazębnej.

Płytka jest osadem koloru białożółtego, ściśle przylegającym do powierzchni zębów. Dzięki codziennemu energicznemu szczotkowaniu oraz używaniu nitki usuwamy płytkę z zębów, jeżeli jednak zabieg ten nie jest wykonany dokładnie, płytka przekształca się w kamień nazębny.

Kamień nazębny zaczyna powstawać już po pierwszych dniach zaniedbania higieny jamy ustnej. Płytka nazębna ulega procesowi mineralizacji po 2-3 dniach od powstania, natomiast czas jej całkowitego przekształcenia się w kamień jest zmienny i wynosi około dwóch tygodni. Kamień nazębny skutecznie utrudnia profilaktykę chorób przyzębia, powoduje powiększenie się patologicznych kieszonek dziąsłowych, wywołuje i podtrzymuje stan zapalny przyzębia, a nawet może powodować recesję dziąseł, ich owrzodzenie oraz martwicę. Bakterie występujące w płytce nazębnej lub kamieniu produkują toksyny niszczące dziąsła oraz przylegającą kość. Codziennie na porowatej powierzchni kamienia nazębnego gromadzi się nowa płytka, której nie można już usunąć domowymi sposobami (szczotkowaniem czy nitkowaniem zębów). Kamień nazębny stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury estetycznej. Charakteryzuje się on większą porowatością, wskutek czego łatwo pokrywa się osadem. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.

Krwawienie dziąseł. Pierwszym symptomem choroby przyzębia bywa niewielkie krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Potem może pojawiać się zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie dziąseł. Jeśli na tym etapie zaczniemy lepiej dbać o higienę jamy ustnej, objawy cofną się same. Gdy zostaną zlekceważone, kolejnym symptomem jest ból, np. podczas jedzenia zimnych lub gorących potraw, gdyż kamień zaczyna już odpychać dziąsła od zębów. Odsłaniają się wtedy ich szyjki, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Z czasem pojawiają się kieszonki, zagłębienia między dziąsłem, a zębem. Tam właśnie gromadzą się bakterie. Stan zapalny obejmuje coraz głębiej położone tkanki. Skutkuje to zanikiem kości utrzymującej kość w zębodole i ząb zaczyna się chwiać. Rozwija się paradontoza. Można do niej nie dopuścić prawidłowo dbając o dziąsła.

Oferta gabinetów Stomatologia dr Pańczyk  w zakresie profilaktyki stomatologicznej jest następująca:

Usługi

Dowiedz się więcej