usługi stomatologiczne w Warszawie

Implanty dopasowane
do Ciebie

usługi stomatologiczne
lekarz stomatolog

Leczenie minimalnie inwazyjne,
oparte na wysoko
zaawansowanych technologiach

usługi stomatologiczne
Ortodonta dziecięcy Warszawa

Zapewniamy długotrwałe
efekty leczenia

usługi stomatologiczne
stomatolog Warszawa

Indywidualne podejście do pacjenta
proponujemy różne
możliwości leczenia

usługi stomatologiczne
dobry dentysta protetyk Warszawa

Misją naszej działalności jest
leczenie "człowieka", a nie
„przypadku medycznego"

usługi stomatologiczne

podniesienie zatoki szczękowej

W leczeniu implantologicznym najwięcej kłopotów napotykamy w tylnym odcinku wyrostka zębodołowego szczęki, w przypadku gdy nisko schodząca zatoka szczękowa uniemożliwia prawidłowe wprowadzenie implantu.

Zatoki szczękowe są symetrycznie położonymi pneumatycznymi jamami zwanymi zatokami obocznych nosa i mającymi połączenie z przewodami nosowymi. Dna zatok szczękowych znajdują się obustronnie nad wierzchołkami korzeni górnych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Sytuacja najkorzystniejsza występuje, kiedy dno zatoki szczękowej jest oddzielone od wierzchołków korzeni warstwą kości o grubości kilkunastu milimetrów.

W przypadku utraty zębów, pozbawiona stymulacji kość ulega zanikowi, a dno zatoki obniża się. Wówczas pionowy wymiar kości jest zbyt mały, aby wprowadzić choćby najkrótsze implanty.

W takiej sytuacji przeprowadzany jest zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej. Polega on na wytworzeniu nowej kości poprzez spłycenie zatoki szczękowej. W miejscu, które chcemy odbudować kość, zostaje umieszczony syntetyczny materiał kościozastępczy. Po kilku miesiącach umieszczony materiał zamienia się w tkankę kostną pacjenta i możliwe jest wprowadzenie implantu. W procesie tym wykorzystywany jest dokładnie ten sam mechanizm, jak przy odbudowie kości.

Znane są dwie metody podnoszenia dna zatoki szczękowej: otwarta i zamknięta.

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą stosowany jest, gdy grubość istniejącej kości wynosi mniej niż 7mm. Zabieg rozpoczyna nawiercenie okienka w bocznej ścianie zatoki. Po uniesieniu błony śluzowej, przez wytworzone okienko aplikowany jest biomateriał kościozastępczy. Podczas tego zabiegu można podnieść zatokę o 5,0 – 8,0mm.  Istotną zaletą tej metody jest pełna dostępność do zatoki i pełna kontrola wzrokowa pola zabiegowego. Zabieg wszczepienia implantu w zależności od wskazań i rozległości zabiegu odbudowy kości przeprowadza się na tej samej wizycie lub dopiero po okresie niezbędnym do wytworzenia nowej tkanki kostnej, czyli po około 6 miesiącach.

Zabieg zamknięty stosowany jest w sytuacji, gdy grubość istniejącej kości wynosi więcej niż 6~7 mm. Aplikację biomateriału kościotwórczego przeprowadza się przez otwór nawiercony w celu wszczepienia implantu. Specjalnymi narzędziami unosimy błonę śluzową zatoki w celu wytworzenia wolnej przestrzeni pomiędzy błoną, a kością wyrostka. Następnie w przestrzeni tej umieszczamy biomateriał i na tej samej wizycie wszczepiamy implant. Zaletą metody zamkniętej jest mniejsza inwazyjność, szybszy czas gojenia i wprowadzenie implantów podczas tego samego zabiegu. Wady tej metody to mniejszy niż przy metodzie otwartej zakres podnoszenia dna zatoki, brak kontroli wzrokowej nad polem zabiegowym i możliwość przypadkowego otwarcia zatoki.

Usługi

Dowiedz się więcej